Opolskie ZOO - propozycja dla miłośników fauny i flory

08:30


To z pewnością jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologiczych w Polsce. Malowniczo położony na Wyspie Bolko, stale rozbudowywany i z każdym rokiem atrakcyjniejszy.  Jeśli tylko macie okazję  zajrzeć do Opola, wybierzcie się tam koniecznie!  Mnie za każdym razem urzeka to, że granicy wybiegów dla zwierząt i ścieżek dla ludzi praktycznie nie widać. Piękne kompozycje zieleni i małej architektury sprawiają, że czuję się jak na spacerze po ogrodzie botanicznym lub parku. Zresztą zobaczcie sami:

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji ogrodu jest wyspa lemurów, przez którą wiedzie ścieżka dla zwiedzających. Lemury skaczą nad głowami ludzi lub przebiegają tuż przed człowiekiem nie okazując żadnego lęku przed większymi od siebie istotami.
W holu małpiarni nad głowami zwiedzających kryją się ponocnice.  Obserwują bacznie wchodzących i wdzięcznie pozują do zdjęć. Moim dzieciom najbardziej podobały się jednak nie ponocnice a sajmiri.Myślałam, że moje córki  już wyrosły z zamiłowania do MiniZoo, ale się myliłam. Zabawne małe chińskie świnki gromadziły wokół siebie i dzieci i dorosłych. Bo jak tu sie nie uśmiechnąć na widok takich baraszkujących maluchów?Dla dzieci na terenie ZOO przygotowano dodatkowe atrakcje: place zbaw i park linowy.Nieopodal ogrodowej restauracji  znajduje się małe herbarium z miododajnymi roślinami, wokół których uwijają się pracowite owady.Opolskie ZOO zostało założone przed wojną i zajmowało około hektara. Po wojnie zostało opuszczone i  straszyło pustymi wybiegami, bo Niemcy wywieźli zwierzęta. Na szczęście znalazła się grupa zapaleńców, która stanęła w obronie zwierzyńca i podjęła starania o jego reaktywację.  Udało się i ZOO ponownie otwarto, choć ze względu na trudne czasy odbudowa i rozbudowa ogrodu odbywała się "systemem gospodarczym".  Podczas powodzi w 1997 roku ZOO ucierpiało ponownie. Całkowicie zalane zostały akwaria, terraria i ptaszarnie. Wielu zwierząt nie udało się na czas ewakuować. Utonął w wezbranych wodach Odry nawet hipopotam. Po powodzi natychmiast rozpoczęło się porządkowanie terenu i odbudowa ogrodu, która trwa do dziś. Zmieniła się koncepcja przestrzenna, zwierzęta z poszczególnych regionów geograficznych zostały zgrupowane w różnych częściach ogrodu, tak by występujące w poszczególnych strefach zwierzęta mogły mieszkać obok siebie.  Większość wybiegów została zaprojektowana tak, aby dać zwierzętom maksimum przestrzeni a zwiedzającym maksimum komfortu obcowania z nimi.


Fakt, że ogród jest urządzony na terenie gdzie od dziesiątek lat rosły drzewa potwierdza choćby taki widoczek:


Zwróciliście uwagę na bluszcz wspinający się na drzewa? Jego zdrewniałe łodygi same są już jak konary! Jak w ilustracjach z bajek.   A o tym, że opolskie ZOO może być inspiracją do zaprojektowania własnego ogródka napiszę w kolejnym poście, bo ten rozciągnął mi się okropnie!

P.S. Jeśli wybierzecie się do opolskiego ZOO zarezerwujcie sobie na jego zwiedzanie kilka godzin. Oglądanie treningu uchatek kalifornijskich czy karmienia lemurów jest naprawdę wciągające i czas jakoś tak szybko przy tym biegnie :)

You Might Also Like

7 komentarze

 1. Bardzo dziękuję za miły spacerek ....Pozdrawiam pa....

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że to tak daleko... Chłopaki byliby zachwyceni :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. raj dla dzieciaków i nie tylko :)))

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Swego czasu zwiedzalismy wiele ogrodwo zoologicznych, bo corka je uwielbiala..Szkoda, ze juz wyrosla. Dzieki za spacer!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My lubimy chodzić w takie miejsca także bez dzieci :)

   Usuń
 5. Kochana szkoda, że Opole tak daleko od Rzeszowa, bo chętnie bym się wybrała:) Twoja relacja niezwykle zachęcająca:) A zdjątka cudowne:) pozdrawiam aga

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię to! ZOO zwłaszcza z dzieciakami sprawia, że zachwyt nad małymi i dużymi zwierzakami nie znika i pozostawia wiele ciepłych wspomnień. Byłem w wielu ZOO: Wrocław, Warszawa, Gdańsk itp. i wszędzie miłe wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi będzie jeśli zostawisz swój komentarz

KRUDO - polecam na zakupy!

Popular Posts

Moja lista blogów

Blog Archive

Łączna liczba wyświetleń

Pinterest

Subscribe