Lustro z przecierkami - technika niedbałego malowania

15:49


Przecierać można na wiele różnych sposobów.  Malując farbami akrylowymi można wspomóc się woskiem ze świecy, albo wazeliną aby  zapobiec przyleganiu farby w miejscu planowanych przecierek. Można jeszcze mokrą farbę delikatnie pocierać szmatką, wyschniętą powierzchnię potraktować papierem ściernym itd.  Farby kazeinowe (mleczne), talkowe i kredowe sprawdzają się tu doskonale, bo ich struktura i sposób nakładania aż się prosi o przetarcie.  Jedną z moich ulubionych technik pracy z tymi farbami  jest tzw. niedbałe malowanie.  Efekt osiąga się szybko, a zużycie materiałów jest naprawdę niewielkie.  


Lustro kupiłam z myślą o moim wiejskim siedlisku. Pomyślałam, że doskonale się sprawdzi w łazience. Tafla była zniszczona,  ale drewno było zdrowe. W kilku miejscach były nieliczne ślady po dawnych lokatorach.  
Stare lustro wyjęłam i na jego miejsce zamówiłam nowe.   Mrówcza to była praca, bo przerdzewiałe gwoździki łamały się ze starości.  Wyjęłam również deseczkę z dekoracją, która była malowana osobno.

Ramę delikatnie przetarłam papierem ściernym.  Nie chodziło mi o całkowite zdarcie starej powłoki, a jedynie o jej zmatowienie.  Po odpyleniu rama była gotowa do malowania. 

Wykorzystałam farbę kredową Amazona w kolorze Vert de Blue (choć można też użyć dowolnej innej, niekoniecznie kredowej!) Malowałam jedną warstwą, robiąc niedbałe pociągnięcia i nie starając się pokryć drewna całkowicie.  Warstwa farby powinna przykrywać więcej drewna niż finalnie ma być widoczne, bo przy woskowaniu część zostanie zdjęta. Nierówne pokrycie (cieńsze i grubsze) tu sprawdzi się doskonale!
Tak wyglądało po malowaniu:
 


Wyschniętą farbę pokryłam woskiem bezbarwnym za pomocą wełny stalowej 000.  Dlaczego wełną?  Bo w ten sposób za jednym zamachem woskujemy, przecieramy i wygładzamy.  To taki sprytny trick dzięki któremu metamorfoza mebla naprawdę jest ekspresowa!Na zdjęciu widać wyraźnie jak kolor po woskowaniu nabiera głębi.
Zasada woskowania wełna jest prosta: nabieramy wosk na kłębek wełny i wcieramy. Wosk nieco rozmiękcza farbę, a wełna szlifuje powierzchnię. Nadmiar wosku od razu po woskowaniu trzeba zetrzeć szmatką.  Kiedy wosk wyschnie powierzchnia powinna być gładka i przyjemna w dotyku. Ja w niektórych miejscach dołożyłam trochę ciemnego wosku dla "postarzenia" farby. Nałożyłam gąbką w kilka miejsc i roztarłam.

Efekt mojej metamorfozy wygląda tak:Niestety, pogłaskać drewna nie da się wirtualnie, mogę Was tylko zapewnić, że to miłe uczucie!
Tą samą techniką  pomalowałam krzesło do łazienki, które pokażę Wam w odrębnym poście. 


Podsumowując:
Zużycie farby: ok dwóch łyżek stołowych
Zużycie wosku przezroczystego: ok łyżki stołowej
Czas malowania: ok. 5 minut
Czas woskowania: ok. 10 minut
(dla porównania: wyjmowanie lustra zajęło mi 20 minut i kosztowało dodatkowo plaster na palcu!)

You Might Also Like

9 komentarze

 1. Pięknie postarzone:) bardzo mi się taki efekt podoba, aczkolwiek ja sama troszkę się obawiam czy by mi wyszły takie eksperymenty....ale wiesz? Chyba spróbuję by sie przekonać:))
  Dobrze, że wymieniłaś lustro na nowe, bo stare lustra mają w sobie pamięć mieszkań - osób - zdarzeń, gdzie przebywały, często niosąc w nowe miejsce to, co w sobie przechowują...wiem wiem, że to może brzmieć trochę magicznie:) hihi:))) ..kiedyś zasłyszałam, że stare lustro należy zamalować czarną farbą, stłuc i dopiero wyrzucić, a już w szczególności te, których przeszłość znamy (i ta przeszłość nie jest za ciekawa..)
  To tak w formie ciekawostki;)

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładny efekt. Lubię takie przecierki, chętnie sięgam też po technikę suchego pędzla.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lustro wygląda bardzo stylowo po tej metamorfozie. Rada dotyczącą woskowania wełną stalową przydatna, z pewnością skorzystam!

  OdpowiedzUsuń
 4. muszę zapamiętać tę wełnę stalową:))))))))

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham lustra, mam kilka do renowacji.
  Dzięki za tak szczegółowe opisy, dużo się od Ciebie uczę.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi będzie jeśli zostawisz swój komentarz

KRUDO - polecam na zakupy!

Popular Posts

Moja lista blogów

Blog Archive

Łączna liczba wyświetleń

Pinterest

Subscribe