Lustro z przecierkami - technika niedbałego malowania

15:49


Przecierać można na wiele różnych sposobów.  Malując farbami akrylowymi można wspomóc się woskiem ze świecy, albo wazeliną aby  zapobiec przyleganiu farby w miejscu planowanych przecierek. Można jeszcze mokrą farbę delikatnie pocierać szmatką, wyschniętą powierzchnię potraktować papierem ściernym itd.  Farby kazeinowe (mleczne), talkowe i kredowe sprawdzają się tu doskonale, bo ich struktura i sposób nakładania aż się prosi o przetarcie.  Jedną z moich ulubionych technik pracy z tymi farbami  jest tzw. niedbałe malowanie.  Efekt osiąga się szybko, a zużycie materiałów jest naprawdę niewielkie.  


Lustro kupiłam z myślą o moim wiejskim siedlisku. Pomyślałam, że doskonale się sprawdzi w łazience. Tafla była zniszczona,  ale drewno było zdrowe. W kilku miejscach były nieliczne ślady po dawnych lokatorach.  
Stare lustro wyjęłam i na jego miejsce zamówiłam nowe.   Mrówcza to była praca, bo przerdzewiałe gwoździki łamały się ze starości.  Wyjęłam również deseczkę z dekoracją, która była malowana osobno.

Ramę delikatnie przetarłam papierem ściernym.  Nie chodziło mi o całkowite zdarcie starej powłoki, a jedynie o jej zmatowienie.  Po odpyleniu rama była gotowa do malowania. 

Wykorzystałam farbę kredową Amazona w kolorze Vert de Blue (choć można też użyć dowolnej innej, niekoniecznie kredowej!) Malowałam jedną warstwą, robiąc niedbałe pociągnięcia i nie starając się pokryć drewna całkowicie.  Warstwa farby powinna przykrywać więcej drewna niż finalnie ma być widoczne, bo przy woskowaniu część zostanie zdjęta. Nierówne pokrycie (cieńsze i grubsze) tu sprawdzi się doskonale!
Tak wyglądało po malowaniu:
 


Wyschniętą farbę pokryłam woskiem bezbarwnym za pomocą wełny stalowej 000.  Dlaczego wełną?  Bo w ten sposób za jednym zamachem woskujemy, przecieramy i wygładzamy.  To taki sprytny trick dzięki któremu metamorfoza mebla naprawdę jest ekspresowa!Na zdjęciu widać wyraźnie jak kolor po woskowaniu nabiera głębi.
Zasada woskowania wełna jest prosta: nabieramy wosk na kłębek wełny i wcieramy. Wosk nieco rozmiękcza farbę, a wełna szlifuje powierzchnię. Nadmiar wosku od razu po woskowaniu trzeba zetrzeć szmatką.  Kiedy wosk wyschnie powierzchnia powinna być gładka i przyjemna w dotyku. Ja w niektórych miejscach dołożyłam trochę ciemnego wosku dla "postarzenia" farby. Nałożyłam gąbką w kilka miejsc i roztarłam.

Efekt mojej metamorfozy wygląda tak:Niestety, pogłaskać drewna nie da się wirtualnie, mogę Was tylko zapewnić, że to miłe uczucie!
Tą samą techniką  pomalowałam krzesło do łazienki, które pokażę Wam w odrębnym poście. 


Podsumowując:
Zużycie farby: ok dwóch łyżek stołowych
Zużycie wosku przezroczystego: ok łyżki stołowej
Czas malowania: ok. 5 minut
Czas woskowania: ok. 10 minut
(dla porównania: wyjmowanie lustra zajęło mi 20 minut i kosztowało dodatkowo plaster na palcu!)

You Might Also Like

9 komentarze

 1. Pięknie postarzone:) bardzo mi się taki efekt podoba, aczkolwiek ja sama troszkę się obawiam czy by mi wyszły takie eksperymenty....ale wiesz? Chyba spróbuję by sie przekonać:))
  Dobrze, że wymieniłaś lustro na nowe, bo stare lustra mają w sobie pamięć mieszkań - osób - zdarzeń, gdzie przebywały, często niosąc w nowe miejsce to, co w sobie przechowują...wiem wiem, że to może brzmieć trochę magicznie:) hihi:))) ..kiedyś zasłyszałam, że stare lustro należy zamalować czarną farbą, stłuc i dopiero wyrzucić, a już w szczególności te, których przeszłość znamy (i ta przeszłość nie jest za ciekawa..)
  To tak w formie ciekawostki;)

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładny efekt. Lubię takie przecierki, chętnie sięgam też po technikę suchego pędzla.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lustro wygląda bardzo stylowo po tej metamorfozie. Rada dotyczącą woskowania wełną stalową przydatna, z pewnością skorzystam!

  OdpowiedzUsuń
 4. muszę zapamiętać tę wełnę stalową:))))))))

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham lustra, mam kilka do renowacji.
  Dzięki za tak szczegółowe opisy, dużo się od Ciebie uczę.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi będzie jeśli zostawisz swój komentarz

Pinterest

To moje drugie hobby...

To moje drugie hobby...
Ogródek Agnieszki

Like us on Facebook

Łączna liczba wyświetleń

Flickr Images

Subscribe