"Bez jemioły roczek goły"

20:06

Jemioła symbolizuje życie, płodność i podobno przynosi szczęście. Wiecznie zielony półpasożyt już w starożytności był wykorzystywany jako roślina lecznicza, ale i trochę magiczna. Jemioła zawieszona w domu miała przynieść domownikom szczęście i dostatek w nadchodzącym roku, a niezwykła moc rośliny miała odpędzać wszelkie nieszczęścia i demony.  W krajach anglosaskich  wierzono, że pod jemiołą zakochani mogą się bezkarnie pocałować, zwaśnione osoby łatwiej się godzą, a zawarta przyjaźń będzie bardzo trwała. Gałązki jemioły tradycyjnie zawiesza się nad wigilijnym stołem (najpóźniej przed pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki) nad kominkiem lub kuchnią oraz nad drzwiami frontowymi. Wigilijny pęk jemioły należy trzymać przez cały rok, bo inaczej jej dobroczynna moc może nie zadziałać.


W tym roku jemioły mam pod dostatkiem :)  Mój znajomy likwidował potężny pęk na drzewku w swoim ogrodzie i podzielił się ze mną. Zdjęłam więc z lampy w jadalni suchy zeszłoroczny badylek i zawiesiłam całe naręcza jemioły. Zrobiło się niezłe gniazdo! Przystroiłam je w złote bombki i mamy stoik że hej!


Mały pęczek ozdobił lustro w salonie, a większy zawisł na lampie na pietrze.  W sobotę wypatrzyłam na kiermaszu polarowe elfie buciki (dziękuję Marysiu!), które pięknie dopełniły kompozycję.A Wy już macie jemiołę w domu?

You Might Also Like

15 komentarze

 1. Uwielbiam jemiołę ! W okolicy jej jest sporo ale wysoko! Zawsze mam ją w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie!!! Dobrze,że mi przypomniałaś :))) Pozdrawiam D.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jemioła jest piękną ozdobą ...
  taka ilość jak u Ciebie i u mnie by się przydała :)
  pięknie

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. A druidzi to nawet mieli takie specjalne przyrzady do ścinania jemioły. W jej magiczność to kompletnie nie wierzę, ale wygląda cudnie! A zwłaszcza jak można sobie pozwolić na pęczek z owocami, ja niestety muszę obrywać, żeby dzieci nie próbowały ich zjeść. Muszę sobie zakupic pęczek, bo wokół za wysoko rośnie... Strasznie mi się podoba ten pęczek z czerwonymi bombeczkami serduszkami :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie wygląda jemioła w świątecznym czasie! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne dekoracje z jemioły. I ja nie wyobrażam sobie świąt bez tej roślinki;-)
  Całuski

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę poszukać jemioły skoro twierdzisz ,
  że to tyle szczęścia daje :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miło i przytulnie,u Ciebie już Święta a pod jemiołą zawsze jest szansa na buziaka,bardzo lubię tu zaglądać.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Miło i przytulnie,u Ciebie już Święta a pod jemiołą zawsze jest szansa na buziaka,bardzo lubię tu zaglądać.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Witaj, piekne jemiolowe dekoracje. U mnie w domu rodzinnym nie bylo tej tradycji, ale chyba musze to zmienic, przy najblizszej okazji zakupie z pewnocia.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne dekoracje z jemioły i tak ładnie ustrojone. Nie miałam tego w zwyczaju, ale chyba zacznę, jeśli ma mi to przynosić szczęście i inne... to czemu nie i do tego ładnie wygląda. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uzupełniając opowieść o jemiole dodam, że im więcej ma ona białych owoców na sobie, tym rok będzie owocniejszy dla domowników. ;) Aranżacja żyrandola przypadła mi do gustu. :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne dekoracje z jemiołą w roli głównej. Ślicznie się prezentuje z serduszkami.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pięknie przystroiłaś dom jemiołą:))ja jeszcze nie mam:)))Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeju... już masz jemiołę?
  I to w dodatku taką cudną !
  u nas jeszcze suchar z ubiegłego roku zalega :/

  OdpowiedzUsuń

Miło mi będzie jeśli zostawisz swój komentarz

KRUDO - polecam na zakupy!

Popular Posts

Moja lista blogów

Blog Archive

Łączna liczba wyświetleń

Pinterest

Subscribe