Letnia rezydencja królewska w Sofiero

22:08

Historia pałacu i ogrodów Sofiero zaczyna się w 1864, gdy książę Oscar i jego żona Sophie polecili zbudować nad Kattegatem swoją letnią rezydencję. To właśnie od imienia księżnej pałac otrzymał nazwę "Sophie Ro".  Kiedy książę Oscar stał się królem Oscarem II rozbudował pałac a królowa Sophie urządziła go zgodnie z duchem ówczesnej epoki. W 1905 roku zamek zmienił właściciela. Para królewska przekazała rezydencję jako prezent ślubny dla ich syna Gustawa Adolfa, który ożenił się z Margaretą, pochodzącą z Anglii. Młoda para przeżyła rozczarowanie zobaczywszy w jakim stanie jest pałac i ogród, od kilku lat nie używane przez poprzednich właścicieli. Pałac przeszedł niezbędne remonty, wyburzono niektóre ściany, a wnętrza urządzono w jasnych kolorach i bardziej romantycznym, nawiązującym do angielskich tradycji stylu.   


Księżniczka Margareta miała dużą wiedzę o roślinach i ogrodnictwieOchoczo zabrała się za urządzanie przylegających do rezydencji gruntów, gdzie pojawiły się kwiatowe aleje, zbudowane z kamienia chodniki, ławeczki i altanki. Zdjęcia z ogrodów możecie zobaczyć na moim blogu ogrodowym www.ogrodzfantazja.blogspot.com 

Kiedy księżna zmarła (w 1920 roku) książę Gustaw Adolf kontynuował prace w ogrodzie każdego lata, nawet gdy został królem. Margareta pozostawiła w głębokim żalu męża i osierociła piątkę dzieci. Gustaw postanowił zadbać o rodzinę i ożenił się powtórnie z Louise Mountbatten. Kolejna właścicielka Sofiero zmodyfikowała nieco wystrój wnętrz pałacu. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć jej gabinet i portret królowej nad biurkiem.    Król Gustaw Adolf pozostał wierny Sofierokażdego lata  wracał tu aż do swojej śmierci w 1973 roku. W tym samym roku posiadłość została przekazana miastu Helsigborg, które opiekuje się nią do dziś. 
Muszę przyznać, że wnętrza letniej rezydencji królewskiej bardzo mi przypadły do gustu. Jasne barwy ścian, lekkie optycznie meble i widok na morze lub piękne ogrody - czego chcieć więcej do komfortowego wypoczynku?

You Might Also Like

7 komentarze

 1. Faktycznie tylko wypoczywać
  Marzena

  OdpowiedzUsuń
 2. pięknie tam!
  pozdr i zapraszam do nas na nowe kąty

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie w moim klimacie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, pięknie jest w Sofiero:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi taki wystrój nie odpowiada. ani to ładne i przytulne, moim zdaniem. Dużo bardziej podoba mi się na zewnątrz:)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi będzie jeśli zostawisz swój komentarz

KRUDO - polecam na zakupy!

Popular Posts

Moja lista blogów

Blog Archive

Łączna liczba wyświetleń

Pinterest

Subscribe