Festiwal Naturalnego Budowania 2019

18:35

Pamiętacie bajkę o złym wilku i trzech świnkach?  Tak, tę w której każda ze świnek budowała swój dom z innego materiału - pierwsza ze słomy, druga z drewna a trzecia z cegieł i kamieni. Wygląda na to, że były prekursorkami budownictwa naturalnego, tyle że dwie pierwsze skorzystały z kiepskiego projektu. Dlaczego przypominam Wam tę bajkę? Chciałabym zaprosić Was na wydarzenie, podczas którego przekonacie się, że domy ze słomy, drewna, gliny czy konopi mogą być równie trwałe jak te z cegły i kamieni. 


Jestem członkiem OSBN - Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego i jedną z osób odpowiedzialnych za program drugiej edycji Festiwalu Naturalnego Budowania w Łodzi w dniach 18-19 maja 2019r. Poprowadzę też jeden z warsztatów poświęconych pracy z drewnem.
Zresztą właśnie od drewna zaczęła się moja  przygoda z OSBN-em. Zupełnym przypadkiem natknęłam się w internecie na informacje o tym, że Magda znana szerzej jako EkoDama szuka naturalnych materiałów do wykończenia swojego modułowego domku. Biodomek nie tylko można łatwo rozbudowywać, ale też ...przewieźć w inne miejsce jeśli trzeba. Pomysł bardzo mi się spodobał i natychmiast postanowiłam wnieść swój własny wkład w jego budowę wysyłając oleje i woski Allback do prac wykończeniowych.

Biodomek firmy EkoDama Architektura w trakcie wykańczania. Zaprojektowany tak, by maksymalnie wykorzystać materiały naturalne i nisko przetworzone.

Z Magdą i innymi projektantami można będzie spotkać się na Festiwalu. Będzie spotkanie z właścicielami domów naturalnych, studia przypadków (budowa małych domków na zgłoszenie) i grupy dyskusyjne podczas których można będzie wymienić się doświadczeniami, poprosić o poradę itp. Opowiemy o tym jak zbudować i nie zbankrutować, jak dobrze wybrać wykonawcę, jak wyeliminować hałas we wnętrzach, co zrobić ze ściekami, jak założyć zielony dach i o wielu innych aspektach życia w zgodzie z naturą. 

Festiwal z założenia ma być imprezą o walorze edukacyjnym i praktycznym, stąd większość aktywności poprowadzą eksperci zajmujący się na co dzień różnymi etapami budowania - od projektu poprzez wykonawstwo do wykończenia wnętrz.

Część konferencyjna jest odpłatna, natomiast warsztaty i pokazy odbywające się na terenie zielonym przed budynkiem są zupełnie za darmo i każdy może wziąć w nich udział. Zapraszamy także rodziny z dziećmi, specjalnie dla nich przygotowaliśmy kilka atrakcji.

Strona internetowa Festiwalu dopiero powstaje, dlatego zapraszam Was na stronę wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1869841339947514/


You Might Also Like

5 komentarze

 1. "Chciałabym zaprosić Was na wydarzenie, podczas którego przekonacie się, że domy ze słomy, drewna, gliny czy konopi mogą być równie trwałe jak te z cegły i kamieni" żeby się o tym przekonać nie trzeba daleko szukać, na Podlasiu skąd pochodzę można spotkać jeszcze na wsiach domy z drewna kryte strzechą i o dziwo swojego wieku jeszcze stoją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beato, zgadza się. Stare domy, niezwykle urokliwe, można spotkać w wielu miejscach naszego kraju. Rzecz w tym, że nie chcemy utrwalać wizerunku budynku naturalnego jako "wiejskiej chaty". Chcemy pokazać, że naturalne i niskoprzetworzone materiały budowlane pozwalają na budowanie przyjaznych dla środowiska nowoczesnych budynków, o ciekawej architekturze i komfortowych wnętrzach. Podczas festiwalu można będzie spotkać się z posiadaczami takich domów, poznać historię ich powstawania, kosztorys itp. Sporo miejsca zajmą też wykłady i studia przypadków domów do 35m2, czyli takich które można postawić na zgłoszenie.

   Usuń
 2. Super inicjatywa moim zdaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Naturalne budownictwo ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Po pierwsze pochodzi z naturalnego budulca, po drugie nie szkodzi środowisku. Jedynym minusem jest cena wszystkiego, bo w dobie mody na naturalne i ekologiczne produkty ceny idą bardzo w górę.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi będzie jeśli zostawisz swój komentarz

KRUDO - polecam na zakupy!

Popular Posts

Moja lista blogów

Blog Archive

Łączna liczba wyświetleń

Pinterest

Subscribe