Festiwal Naturalnego Budowania 2019

18:35

Pamiętacie bajkę o złym wilku i trzech świnkach?  Tak, tę w której każda ze świnek budowała swój dom z innego materiału - pierwsza ze słomy, druga z drewna a trzecia z cegieł i kamieni. Wygląda na to, że były prekursorkami budownictwa naturalnego, tyle że dwie pierwsze skorzystały z kiepskiego projektu. Dlaczego przypominam Wam tę bajkę? Chciałabym zaprosić Was na wydarzenie, podczas którego przekonacie się, że domy ze słomy, drewna, gliny czy konopi mogą być równie trwałe jak te z cegły i kamieni. 


Jestem członkiem OSBN - Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego i jedną z osób odpowiedzialnych za program drugiej edycji Festiwalu Naturalnego Budowania w Łodzi w dniach 18-19 maja 2019r. Poprowadzę też jeden z warsztatów poświęconych pracy z drewnem.
Zresztą właśnie od drewna zaczęła się moja  przygoda z OSBN-em. Zupełnym przypadkiem natknęłam się w internecie na informacje o tym, że Magda znana szerzej jako EkoDama szuka naturalnych materiałów do wykończenia swojego modułowego domku. Biodomek nie tylko można łatwo rozbudowywać, ale też ...przewieźć w inne miejsce jeśli trzeba. Pomysł bardzo mi się spodobał i natychmiast postanowiłam wnieść swój własny wkład w jego budowę wysyłając oleje i woski Allback do prac wykończeniowych.

Biodomek firmy EkoDama Architektura w trakcie wykańczania. Zaprojektowany tak, by maksymalnie wykorzystać materiały naturalne i nisko przetworzone.

Z Magdą i innymi projektantami można będzie spotkać się na Festiwalu. Będzie spotkanie z właścicielami domów naturalnych, studia przypadków (budowa małych domków na zgłoszenie) i grupy dyskusyjne podczas których można będzie wymienić się doświadczeniami, poprosić o poradę itp. Opowiemy o tym jak zbudować i nie zbankrutować, jak dobrze wybrać wykonawcę, jak wyeliminować hałas we wnętrzach, co zrobić ze ściekami, jak założyć zielony dach i o wielu innych aspektach życia w zgodzie z naturą. 

Festiwal z założenia ma być imprezą o walorze edukacyjnym i praktycznym, stąd większość aktywności poprowadzą eksperci zajmujący się na co dzień różnymi etapami budowania - od projektu poprzez wykonawstwo do wykończenia wnętrz.

Część konferencyjna jest odpłatna, natomiast warsztaty i pokazy odbywające się na terenie zielonym przed budynkiem są zupełnie za darmo i każdy może wziąć w nich udział. Zapraszamy także rodziny z dziećmi, specjalnie dla nich przygotowaliśmy kilka atrakcji.

Strona internetowa Festiwalu dopiero powstaje, dlatego zapraszam Was na stronę wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1869841339947514/


You Might Also Like

10 komentarze

 1. "Chciałabym zaprosić Was na wydarzenie, podczas którego przekonacie się, że domy ze słomy, drewna, gliny czy konopi mogą być równie trwałe jak te z cegły i kamieni" żeby się o tym przekonać nie trzeba daleko szukać, na Podlasiu skąd pochodzę można spotkać jeszcze na wsiach domy z drewna kryte strzechą i o dziwo swojego wieku jeszcze stoją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beato, zgadza się. Stare domy, niezwykle urokliwe, można spotkać w wielu miejscach naszego kraju. Rzecz w tym, że nie chcemy utrwalać wizerunku budynku naturalnego jako "wiejskiej chaty". Chcemy pokazać, że naturalne i niskoprzetworzone materiały budowlane pozwalają na budowanie przyjaznych dla środowiska nowoczesnych budynków, o ciekawej architekturze i komfortowych wnętrzach. Podczas festiwalu można będzie spotkać się z posiadaczami takich domów, poznać historię ich powstawania, kosztorys itp. Sporo miejsca zajmą też wykłady i studia przypadków domów do 35m2, czyli takich które można postawić na zgłoszenie.

   Usuń
 2. Super inicjatywa moim zdaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Naturalne budownictwo ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Po pierwsze pochodzi z naturalnego budulca, po drugie nie szkodzi środowisku. Jedynym minusem jest cena wszystkiego, bo w dobie mody na naturalne i ekologiczne produkty ceny idą bardzo w górę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgodzę się we wszystkim jeżeli tylko taki domek jak na zdjęciu będzie wykorzystywany na weekendowe wyjazdy poza miasto lub na urlop, bo na co dzień nie ma szans by zamieszkała w nim 4 osobowa rodzina. A tak na marginesie bardzo często można spotkać domy stylizowane na eko, które w rzeczywistości mało mają z tym eko wspólnego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Można budować ekologicznie, ale bez przesady, ten domek na zdjęciu wygląda jak szopa na narzędzia na działce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo popieram budowanie z naturalnych materiałów. Teraz, w erze kryzysu klimatycznego trzeba oszczędzać planetę i wykorzystywać to, co nie szkodzi środowisku i kiedyś będzie można zrecyklingować. Podoba mi się takie podejście.

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesujące wydarzenie. Obecnie naturalność w budownictwie i wystroju wnętrz jest bardzo na topie.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi będzie jeśli zostawisz swój komentarz

Zapraszam na zakupy

Zapraszam na zakupy
Naturalne malowanie - farby, oleje, woski

Zapraszam na zakupy

Zapraszam na zakupy
Zdrowe ziarenka dla Ciebie

Popular Posts

Moja lista blogów

Blog Archive

Łączna liczba wyświetleń

Pinterest

Subscribe