Trulli, czyli dom na okrągło

15:11

Zimno dzisiaj i paskudnie, więc myślami wróciłam do wakacji i uroczego włoskiego miasteczka Alberobello. Zapraszam i Was w krótką podróż po niezwykłej krainie małych, kamiennych domków.
W niezwykle malowniczej Apulli na takie budowle można się natknąć w wielu miejscowościach,  a także w licznych rozrzuconych między wioskami gajach oliwnych. W Alberobello jest ich najwięcej, bo powyżej tysiąca!


Charakterystyczne kamienne budowle ze stożkowatymi, również kamiennymi dachami oblepiają dwa sąsiadujące wzniesienia, tworząc niesamowitą plątaninę uliczek, zaułków i ukrytych podwórek .  Wznoszono je z kamienia wapiennego, układano bez zaprawy, a następnie bielono na zewnątrz i wewnątrz.  Spiczaste dachy ozdabiano krzyżami lub innymi symbolicznymi rzeźbami, a czasem także malunkami. 
Taka architektura nie jest spotykana w żadnym innym miejscu w Europie, nie dziwi więc że trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. . Również pochodzenie tego typu budynków jest owiane tajemnicą. Podobno sposób ich budowania pozwalał uniknąć płacenia podatków, bo dom postawiony bez zaprawy można było traktować jako budowlę tymczasową. Czy tak rzeczywiście było?  Tego już chyba nikt nie udowodni. Jak wiadomo co tymczasowe, zwykle przetrwa najdłużej więc może...
Na jednej z uliczek znaleźliśmy Trullo-budkę dla psa.Domki w większości są obecnie zagospodarowane na sklepiki, restauracje, galerie i apartamenty na wynajem. Są także i takie, gdzie nadal mieszkają ludzie. Zostaliśmy zaproszeniu do jednego z nich przez parę sympatycznych właścicieli, którzy wychowywali się w tym domu. Budowla początkowo składała się z przedsionka, przestrzeni dziennej i sypialni rozmieszczonych w dwóch połączonych Trullo, z czasem dobudowano do niej łazienkę. Mieszkająca tu rodzina liczyła kilka osób, więc na noc dzieciaki wspinały się po drabinie na mały stryszek zajmujący przestrzeń pod stożkowym dachem i tam spały na materacach. Wyposażenie domku było skromne i stanowiło eklektyczny mix wszystkiego co rodzinie udało się przez lata zgromadzić. Nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności zrobienia fotki w niezwykłej sypialni. Za tajemniczą zasłonką kryje się łazienka.Niewielkie domki stawiano przy niewielkich uliczkach. Sąsiedzi niemal mogli sobie wzajemnie zaglądać w garnki przy obiedzie. Niektóre domki miały małe, ale bardzo ładnie urządzone ogródki. Inne z kolei stały przy placykach na których dawniej skupiało się życie lokalnej społeczności.  Na jednym z nich natrafiliśmy na grupę tancerzy w strojach regionalnych, prezentującą tradycyjne pieśni. W takich chwilach iluzja przeniesienia się w czasie jest naprawdę bardzo namacalna. Na rozciągniętych przed domami sznurkach tak jak dawniej wisi pranie, na ławkach wygrzewają się koty, a słoneczniki wyglądają zza kamiennych murków.
Większość Trullo to budynki parterowe, ale jest też kilka piętrowych. Na ich tarasach rozłożyły się kawiarenki lub punkty widokowe.
Tu naprawdę można poczuć się jak w bajce.  

You Might Also Like

9 komentarze

 1. Bardzo ciekawe. No i tyle słońca w tych zdjęciach, że można poczuć się weselej. Pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń
 2. cudne miasteczko mam w planach je zwiedzić

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne miasteczko. Mają tam świetny klimat, trzeba przyznać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Też kiedyś chciałbym się wybrać w takie miejsce bo wygląda naprawdę świetnie:) Można tylko pozazdrościć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękne miasteczko, jak z bajki. Cudne te zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakież cudowne miejsce. Zapisałam sobie w notesie pt. Do zobaczenia. Dziękuje kochana za pokazanie tego kawałeczka pięknego świata. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzeczywiście świetne miejsce, widzę że naprawdę warto tam pojechać. Dziękuję za inspiracyjny wpis i pozdrowienia dla Ciebie kochana.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałabym mieszkać w takim domku, wygląda bardzo fajnie. Szkoda że u nas nie ma takiego budownictwa

  OdpowiedzUsuń

Miło mi będzie jeśli zostawisz swój komentarz

KRUDO - polecam na zakupy!

Popular Posts

Moja lista blogów

Blog Archive

Łączna liczba wyświetleń

Pinterest

Subscribe